Unia Europejska
Znajdziesz nas:
ul. Warszawska 13, 32-086 Węgrzce
Obrazek tytułowy - Jagoda Goji – Agroporadnik

Jagoda Goji – Agroporadnik

Tagi: , Kategoria: Bez kategorii

Wybór miejsca na plantację

Wybrane miejsce powinno być dobrze oczyszczone z krzewów i innej roślinności. Nieodpowiednie są tereny porośnięte trawą lub innymi całorocznymi roślinami. Jesienią lub na wiosnę trzeba użyźnić glebę: 2t obornika na hektar, 30-50kg superfosfatu i 15 kg nawozu potasowego, a następnie zaorać na głębokość 30-35cm (nie więcej niż 40 cm) około miesiąc przed sadzeniem. Wody gruntowe nie powinny przekraczać 80-90 cm głębokości (należy unikać terenów, gdzie zbiera się woda). Przed posadzeniem ziemię należy wyrównać i spulchnić. W przypadku plantacji na większą skalę, gdzie do prac są wykorzystywane maszyny, odległości między rzędami mogą wynosić 2-2,5 m, a 1,5-2 m pomiędzy roślinami w rzędzie. W mniejszych plantacjach i ogródkach przydomowych, odległość ulega skróceniu do 1,5 m między rzędami i 1m pomiędzy roślinami.

Porady sadzenia jagody Goji

Proporcja gleby 1/3 (piasek/ziemia) jest najbardziej odpowiednia pod uprawę. Jagoda goji adaptuje się do każdej gleby, jednak najlepiej rośnie na glebach o pH 8,2-8,6. Wszystkie ziemie wyższych klas są odpowiednie pod uprawę jagody Goji.

Miejsce pod plantację powinno być nasłonecznione, o przepuszczalnej glebie. Jest odporna na temperatury od -25°C do 40°C. Zakorzenione i przystosowane sadzonki (2-3 letnie) są odporne na susze.

Czas sadzenia

Sadzenie młodych roślin najwcześniej powinno odbywać się po ostatnich przymrozkach wiosną lub latem, gdy ziemia jest już sucha. Ogólnie jagodę goji można sadzić w okresie od marca do października. Przed posadzeniem ziemię należy wyrównać i spulchnić. Na dużych plantacjach, gdzie uprawa jest zmechanizowana, rośliny sadzi się w odległości 2-2,5 m pomiędzy rzędami i 1,5 -1,8 m pomiędzy roślinami w rzędach. Na mniejszych plantacjach lub w ogrodach przydomowych odległość między rzędami może wynieść do 1,5m, a w rzędzie między roślinami do 1m.

Rozmiar dołków

Dołki, w których umieścimy sadzonki powinny być wykopane w wymiarach minimum 20/20/20 lub 30/30/30 cm (długość/szerokość/głębokość). Warstwa uprawna jest usypana z boku (w konsekwencji korzenie są nią w pełni pokryte). W przypadku jeśli gleba nie była nawożona przed sadzeniem na dnie otworu umieszcza się 100 g superfosfatu i 2-3 kg oraz obornika, zmieszanego z niewielką ilością górnej warstwy gleby lub torfu. Dołki powinny być co najmniej tak szerokie, by korzenie sadzonki swobodnie się w nich mieściły. Rośliny należy ostrożnie wyjmować z pojemników, tak by nie uszkodzić ich systemu korzeniowego. Umieszcza się je w otworze na głębokości podobnej do tej, kiedy znajdowały się w pojemnikach (nie więcej niż 3-4 cm głębiej). Gotowy dołek należy ucisnąć kilka razy od naroży w kierunku centrum, aby spulchnić glebę wokół korzeni. Z ziemi utworzy się wieniec, który pełni funkcję zatrzymania wody z opadów i nawadniania. Każda sadzonka potrzebuje minimum 3-4 litry wody po posadzeniu. Aby uniknąć szybkiego parowania wody po podlaniu miejsce wokół roślin powinno być pokryte suchą glebą. Po sadzeniu ziemia między rzędami jest dość podniesiona i nierówna, więc zaleca się, aby usunąć ten efekt z pomocą kultywatora. W przypadku usychania rośliny powinny być nawadniane dodatkowo 1-2 razy w okresie letnim w zależności od ich potrzeb.

Zbiór owoców i nawóz

W zależności od lokalnych warunków i stosowanych zabiegów zbiór owoców może się odbyć nawet 5 razy w roku, w tym: w pierwszym roku uprawy nawet 1,5-2,5 kg owoców z jednego krzaka, w drugim i trzecim roku – 2,5-3 kg, w czwartym i piątym roku – 4-4,5 kg. W osiągnięciu wysokich plonów owoców Goji najważniejszym czynnikiem jest nawożenie. Gdy gleba nie jest zbyt bogata w humus dodanie 10-12 t / ha nawozu wczesną wiosną wystarczy, aby otrzymać dobre plony. W bogatszych glebach ta sama ilość nawozu jest wykorzystywana co drugi rok. Dla osiągnięcia maksymalnych rezultatów przydatnymi mogą się okazać nawozy mineralne stosowane dwa razy w roku (wczesną wiosną i w trakcie owocowania). Nawozy powinny być stosowane w ilościach od 50 kg saletry amonowej na hektar. Superfosfat i potasowe nawozy dodaje się do uprawy po zbiorze późną jesienią. Można dodać 20 kg superfosfatu i 5kg siarczanu potasu na hektar. Można zdecydować się na stosowanie każdego z nawozów lub obornika. Istnieją również certyfikowane produkty do produkcji ekologicznej.

Modele sadzenia

Sadzenie na mniejszych plantacjach i w ogrodzie:

1,5 m х 1,0 m = 666 sadz./akr

2,0 m х 1,0 m = 500 sadz./akr – zalecane

Sadzenie na większych plantacjach:

2,0 m х 1,5 m = 333 sadz./akr

2,0 m х 1,8 m = 277 sadz./akr – zalecane

2,5 m х 1,5 m = 266 sadz./akr – zalecane

2,5 m х 1,8 m = 222 sadz./akr

3,0 m х 1,5 m = 220 sadz./akr

3,0 m х 1,8 m = 185 sadz./akr

3,0 m х 2,0 m = 166 sadz./akr

Ważne informacje na temat podlewania

Bez względu na to czy gleba należy do suchych lub nie, posadzone rośliny muszą być  podlewane 10-20 l wody, aby usunąć tworzące się pęcherze powietrza, tak by ziemia w pełni przylegała do korzeni. Po podlaniu grunt można pokryć obornikiem, słomą, sianem, liśćmi lub korą, aby zapobiec odparowaniu wilgoci. Roślinę należy delikatnie przymocować do drążka wspierającego i przywiązać delikatnym węzłem. Do jesieni roślina potrzebuje intensywniejszego podlewania 2-3 miesięczne, aby się prawidłowo ukorzenić. Nawadnianie nie powinno być zbyt intensywne, zwłaszcza gdy gleba jest ciężka i występują częste opady, ponieważ istnieje ryzyko próchnicy korzeni i rośliny mogą umrzeć! Krzewy powinny być regularnie oczyszczane z chwastów i innych roślin. Pierwsze dodatkowe nawożenie można przeprowadzić po stabilizacji rośliny w glebie i rozwinięciu się pnia.

Niniejszy dokument jest jedynie przewodnikiem. Dane do jego realizacji obejmuje różne źródła i eksperymenty w zależności od konkretnych warunków gruntowych (klimat, gleby), które nie są pod kontrolą autora. Autorzy nie może zagwarantować dokładności konsekwencji powyższych instrukcji.

Jeżeli pragniesz rozpocząć uprawę skontaktuj się z nami w kwestii zakupu sadzonek. U nas kupisz wysokiej jakości sadzonki firmy BIOTREE, której jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski.

Nasza Jagoda Goji rośnie m.in.:

  • Michałowice woj. Małopolskie,
  • Suliszew woj. Łódzkie,
  • Bogate woj. Mazowieckie,
  • Świdnica woj. Dolnośląskie,

oraz na wielu innych polskich plantacjach.

Zobacz naszą ofertę -> Jagoda Goji sadzonki